Warning: ob_start(): non-static method wpGoogleAnalytics::get_links() should not be called statically in /domains/zielony.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-google-analytics/wp-google-analytics.php on line 259
LOSY NATURY 2000 NA ZAKRZÓWKU
    Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, których zadaniem na polecenie ministerstwa była weryfikacja obszarów przeznaczonych do Natury 2000, usunęli obszar Zakrzówka z listy obszarów przeznaczonych do ochrony. Powodem była niska proporcja ilości motyli modraszków do wielkości obszaru przeznaczonego do ochrony oraz spodziewane trudności w utrzymaniu tej populacji w przyszłości. Naukowcy oparli się m.in. na opracowaniu profesora Kasperczyka z Uniwersytetu Rolniczego zleconego przez Urząd Miasta przy aktywnej działalności w tej sprawie radnego Stawowego. Opracowaniu, do którego badania odbywały się styczniu, kiedy to motyli raczej nie widać. Tak więc w zeszłym roku światowej sławy specjalista w dziedzinie ochrony modraszka, prof. Michał Woyciechowski z Instytutu Nauk o Środowisku UJ zakwalifikował Zakrzówek do Natury2000, powiększając nawet jego obszar, natomiast w tym roku PAN opierając się m.in. na opracowaniu, specjalisty od łąkarstwa (nie od motyli), usuwa Zakrzówek z propozycji naturowej.
    Argument o niskiej proporcji ilości motyli w stosunku do wielości terenu jest nieracjonalny gdyż teren, który miał być objęty ochroną zawierał w sobie zalew i skały, na których z oczywistych powodów motyle występować nie mogą. No cóż przyzwyczailiśmy się już, że w tej sprawie nie należy się spodziewać racjonalnego zachowania ze strony jakichkolwiek oficjalnych czynników.
    Również argument o trudnościach z utrzymaniem populacji motyla jest nieprawdziwy. Motylom niczego na Zakrzówku nie brakuje i żyje im się dobrze. Wystarczy nie wpuszczać tam koparek i rozpoczynać budowy, a nic się im nie stanie. Czyżby przyrodnicy z Polskiej Akademii Nauk również byli za zabudową na Zakrzówku? Czy ich rolą jest zwalniać tereny wartościowe przyrodniczo pod zabudowę czy raczej je chronić?
    Następne kroki, jakie będą podejmowane w tej sprawie będą następujące: Zweryfikowana przez PAN lista obszarów naturowych zostanie przekazana do ministra, który podejmie decyzję o przekazaniu jej w niezmienionym lub zmienionym kształcie do Brukseli. Tam Komisja Europejska podejmie ostateczną decyzję o zakresie obszarów włączonych do natury 2000.

Komentarze są wyłączone.