Warning: ob_start(): non-static method wpGoogleAnalytics::get_links() should not be called statically in /domains/zielony.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-google-analytics/wp-google-analytics.php on line 259
WALKA O ZAKRZÓWEK TRWA NADAL
Mimo niekorzystnego wyniku głosowania w Radzie Miasta nad uchwałą dotyczącą ustanowienia na Zakrzówku zespołu przyrodniczo krajobrazowego nie tracimy wiary ani zapału do dalszych działań związanych z ochroną tego cennego miejsca.
Tak naprawdę nie jest przesądzone by na Zakrzówku mogła powstać zabudowa osiedlowa, gdyż Zakrzówek jest w obszarze parku krajobrazowego posiadającego liczne ograniczenia i obostrzenia ochronne, a dodatkowo skala występujących tu chronionych artefaktów przyrodniczych (150 gatunków chronionych roślin i zwierząt) jest bezspornie podstawą do uniemożliwienia zabudowy.
Na pewno przed nami jest jeszcze długa i czasochłonna praca nad uchronieniem Zakrzówka przed intensywną zabudową a propagowaniem rekreacji, sportu, ogólnodostępnego wypoczynku i szeroko rozumianej ochrony krajobrazowo przyrodniczej. Wiemy, że nasze stanowisko jest słuszne, bo jest oparte na naukowych badaniach i prawniczych ekspertyzach.
Uważamy że powinniśmy brać przykład ze standardów obowiązujących w Unii, gdzie troska o tak cenne obszary jest bezsporna i nadrzędna. Tamtejsze społeczeństwa o wiele bardziej angażują się w to co ich otacza. W Polsce robią to nieliczni i do tego są zawsze traktowani jak oszołomy, mimo, że robią to dla dobra wspólnego - patrz Rospuda, autostrada na Górze Św. Anny, itd.
W tych nadchodzących dniach Świąt Wielkanocnych
życzymy wszystkimi
nabrania sił, odpoczynku od codzienności i prozy życia,
by dostrzec rzeczy niezwykłe, które są w naszym zasięgu i których często nie doceniamy, oraz by mieć siły o te rzeczy walczyć
ekipa Zielonego Zakrzówka

tu miał być zajączek wielkanocny, ale został zabetonowany, ponieważ się za bardzo wiercił

6 odpowiedzi do “WALKA O ZAKRZÓWEK TRWA NADAL”

 1. maruda pisze:

  Witam – szukacie poparcia ?
  WYNIKI GŁOSOWANIA NAD OCHRNĄ ZAKRZÓWKA — komentarz 13 – Więcej info o akcjach na małym oczku, a wici ……….

  ps. zajączku nie martw się – wszystko przed tobą jak tak dalej pójdzie to dostaniesz betonową marchewkę

 2. Ewa Farma pisze:

  Uważam,że walka o Zakrzówek to słuszna sprawa. Niektórzy myślą, że to tylko kawałek ziemi i skał ale dla innych jest to cos wspaniłego. Oni kochaja przyrode i czują się w obowiazku ją chronić, nie pozbawiajmy ich tego cudownego kawałka naturu- Zakrzówka. Co bedzie jak ludzie zaczna myśleć ,, w Polsce jest tyle malowniczych miejsc, jak zniszczymy to jedno to nic się nie stanie..” a co jeśli to sie bedzie ciagnąć i ciągnać.. zostaniemy w końcu sami w świecie gdzie powietrze bedzie szare, zadymione a podłoże bedą stanowiły same betonowe płyty z mnustwem budynków i jeszcze wiekszą ilością budynków.. dlatego uważm, że każdy dobry gest jest wazny, każda jedna dobra osoba, by świat stał się lepszy

 3. Robert Sagan pisze:

  1.Proszę o przedstawienie planu dalszych działań w obronie niezabudowanego Zakrzówka.
  2.Co mają dalej robić ludzie, którzy są przekonani, że jakakolwiek inwestycja o charakterze mieszkaniowym obniży walory rekreacyjno-przyrodniczo-widokowe tego miejsca.
  3.Jak informować ludzi co mogą utracić, a co ewentualnie zyskać. Czy te zyski nie może sfinansować miasto (kilkanaście latarni, ławek, koszy na śmieci i jeszcze biała farba do podziału ścieżki na część dla pieszych i część dla rowerzystów).
  4.Jak przekonywać samych radnych, by reprezentowali interes społeczny.

  Dzięki za waszą postawę i walkę, której niepowodzenia sobie niewyobrażam.

 4. McKlode pisze:

  Witam. Jestem mieszkancem Osiedla Podwawelskiego i kocham Skalki Twardowskiego spedzam tam karzda wolna chwile jak wiekszosc okolicznych mieszkancow. Nie moge sie pogodzic z barbarzynskimi planami zabudowy proponowana przez bezduszna firme Gremium. Nie moge zrozumiec tez radnych. Nie objecie Terenow Skalek projektem Natura 2000 to zdrada interesow mieszkancow. Goscie z zagranicy zwiedzajacy Zakrzowek nie moga zrozomiec ze ma tu powstac gigantyczne osiedle. Jedna nadzieja pzostala w waszej organizacji ktora popieram calym sercem jak wiekszosc oklicznych mieszkancow i przyjezdnych ktorzy chocirz raz odwiedzili nasz skarb. Nie mozna dopuscic do zabudowy trzeba walczyc do konca. Wraz grupa znajomych chcemy przylaczyc sie do protestu przeciw zabudowie Skalek. Niech firma Gremium degraduje u siebie niepowtarzalne tereny. Niechcemy waszych lawek sciezek rowerowych basenow. Won ze Skalek. Pozdrawia wszystkich z Zielonego Zakrzowka. Walczmy o to co nasze bysmy mieli co pozostawic nastepnym pokoleniom.

 5. bebus pisze:

  Zakrzówek to Park zadrzewiony, Skały i Woda tak upraszczając.

  Wiec skoro chcą tam osiedle to czemu nie w Parku „Las Wolski” ? Też Park.
  A prawda tam jak słoń się zesra to śmierdzi. Albo Park Jordana.

  Na tych Skałach to cholernie trudne zadanie od strony geotechnicznej i bardzo kosztowna inwestycja. Mogą też zaoszczędzić ale wtedy …

  Na Wodzie, co ?! Maiami a może Wenecja.

  Pewnie chodzi o zupełnie coś innego.

 6. admin pisze:

  Ja bym takich myśli nie sugerował, bo zabudowa Lasku Wolskiego i Parku Jordana przy obecnym prezydencie jest wielce możliwe. Wystarczy wiedzieć do kogo się uśmiechnąć i jak bardzo. Zabudowa działek wojskowych w okolicy Kopca Kościuszki, była w zeszłym roku sugerowana przez szefową Biura Planowania Miasta panią Jaśkiewicz. W tym mieście naprawdę wszystko jest możliwe. Tylko nasze wspólne działanie może zatrzymać tą degenerację.